TURISTIKA
Pro finskou krajinu jsou charakteristické její ráz, vodstvo, klima a vegetace. Tyto typické rysy a velká vzdálenost od severu k jihu jsou určující pro rozmanitost finské krajiny a dělají tak z Finska sportovní zemi.
Velkou část Finska tvoří nížina svažující se mírně k jihu a jihovýchodu. Průměrná nadmořská výška země je jen 152 m, zatímco průměrná nadmořská výška Evropy je 330 m a celé zeměkoule 840 m. Ledovec ustoupil z území Finska zhruba před 9000 lety. Dobu ledovou připomíná stále ještě zvedání se země z moře, čímž rozloha země roste ročně o 7 km2. V oblasti Pohjanmaa se ročně zvedne země o více než 9 mm, což činí téměř metr za sto let.
Na jihu a na západě je Finsko ohraničeno Baltským mořem a jeho zálivy. Členité pobřeží na jihozápadě přechází v největší finské souostroví, v tzv. Moře souostroví, které je počtem i různorodou velikostí ostrovů ojedinělé i v mezinárodním měřítku.
Finsko je tak právem považováno za ráj turistů, kteří milují lesy plné hub, průzračné klidné vody plné ryb a pobyt v čistém, klidném a průmyslem nebo zemědělstvím nenarušovaném přírodním prostředí.
Země tisíců jezer, jak se také Finsku říká, má kolem jezer přiměřeně hustou síť značených tras, takže na své si přijdou pěší turisté právě tak jako vodáci, rybáři, kanoisté, veslaři a za příznivého větru také surfisté a uživatelé malých plachetnic. Jízda na člunech proplétajících se jezerními zátokami a úžinami s možností lovit nebo jen pozorovat štiky a okouny mezi rákosím patří k nezapomenutelným zážitkům.
Je to ovšem „pevnina bez panoramatu“, přehlédnutelná jen z výšky.
Proto vyzdvihneme alespoň tyto výškové body:
- vrcholky skalnatého hřbetu Koli a vyhlídková 75 m vysoká věž ve městě Kuopio, z níž lze prý přehlédnout až 45 000 km2 zemského povrchu
- populární je také vyhlídková věž Näsinneula (168 m) v zábavním parku Särkänniemi v Tampere